Історія нашого навчального закладу тісно переплітається з історією розвитку споживчої кооперації Хмельниччини.
На Поділлі, яке було глухою окраїною царської Росії, кооперативний рух починає свою історію з 1897 р., коли було організоване Кам`янець-Подільське товариство споживачів.
Про кооперацію Хмельниччини – велику і значиму спадщину минулого розповідає Музей споживчої кооперації ХКТЕІ – місце, де емоційно і образно осягнуто сутність часу.
Ініціатором створення Музею був завідувач заочним відділенням тодішнього Хмельницького кооперативного технікуму Андрій Микитович Іващенко, син колишнього голови правління Хмельницької облспоживспілки Микити Феодосійовича Іващенка.
Музей було зареєстровано 6 січня 1967 р., і розміщувався в одній кімнаті.
Нині загальна експозиція Музею налічує понад 1600 експонатів, розміщена в двох виставочних залах, на стендах і пристендових освітлювальних вітринах з фотоілюстративними і описовими матеріалами давніх кооперативних видань, статутами, звітами, статистичними даними, іншими першоджерелами за 115-річний період діяльності кооперації краю.
Крихкі, пожовклі від давності сторінки кооперативних часописів – свідки зародження, становлення та розвитку наймасовішої громадсько-господарської організації Поділля.
Стенди першої зали інформують про створення у жовтні 1897 р. у Кам`янці, тодішньому губернському центрі першого товариства споживачів з ініціативи члена міської управи Митрофана Антоновича Трублаєвича. Культурна і високоосвічена людина свого часу, він був знайомий з ідеями кооперативного руху Західної Європи та Росії.
У першій залі Музею відтворено бакалійну крамницю, яку було відкрито у грудні 1897 року, де продавали не лише товари, а й газету «Подольские губернские ведомости».
Наступні експонати інформують відвідувачів про розвиток кооперації на Поділлі в 1920 – 1930 роках, зокрема в період НЕПУ, коли кооперація стала основною організаційною формою розвитку товарно-грошових відносин між містом і селом. Основні експонати цього періоду – статут споживчого товариства, постанови нарад та з’їздів споживчих товариств, звітність про їхню діяльність, список споживчих спілок Подільської губернії на 01.09.1914 р. та інші документи, які засвідчують, що в ті роки споживача кооперація Подільського краю розвивалась значно інтенсивніше, ніж в інших губерніях тогочасної України.
Серед експонатів зали привертають увагу 10 заповідей кооператора, свого часу надруковані в одному із номерів газети «Світова зірниця», заснованої видатним кооперативним діячем Поділля Й. А. Волошановським, а також вірш «Наш крамар», вміщений у 1924 р. в книзі «Кооперативний крамар». Він наче заповіт для теперішнього і прийдешнього поколінь кооператорів.
Особливу цікавість студенти проявляють до стенду, що розкриває вексельну форму розрахунків, а також до стенду з грошовими знаками, починаючи з грошових знаків царської Росії і закінчуючи сьогоденними.
Експозиція другої зали об’єднує матеріали, які характеризують післявоєнний розвиток кооперації Поділля, період відбудови та стрімкого підйому. Тут гідно вшанована пам'ять колишніх голів правління облспоживспілки, нині на жаль, уже покійних Микити Іващенка, Степана Глущака, Миколи Васильчука, Станіслава Твердохліба, кращих керівників райспоживспілок, споживчих товариств, їх трудових колективів.
Матеріали Музею – свідки того, що за результатами фінансово-господарської діяльності, Хмельницька облспоживспілка була однією з кращих в республіці, а за кількістю пайовиків займала лідируючі позиції в Центроспілці. Її по праву називали лабораторією передового досвіду.
Особливу увагу студентів привертає стенд «Міжнародні зв’язки» з фотоматеріалами та подарунками зарубіжних делегацій (Цілінської провінції КНР, кампучійських студентів МКІ, які проходили стажування у Хмельницькій ОСС).
Про споживчу кооперацію Хмельниччини у незалежній Україні, а також про сучасний її розвиток розповідають експозиції розміщені в другій залі. З лютого 2006 р. Хмельницьку облспоживспілку очолює Віктор Степанович Токарчук. Кооператори Хмельниччини взяли напрямок на впровадження інноваційних програм у практику роботи підприємств. Створена експозиція музею «Сфера обслуговування – минуле і сучасність», експонати якої відображають оновлення та осучаснення підприємств, відкриття маркетів, спеціалізованої роздрібної мережі магазинів, взірцевих підприємств ресторанного господарства, кооперативної промисловості.
У 2012 Міжнародному році кооперативів наша дружна кооперативна родина відзначала свої ювілеї: 45-у річницю створення Музею; 90-у річницю Міжнародного дня кооперативів, 55-у – з дня заснування ХКТЕІ, 115-у – Хмельницької облспоживспілки.
Завдяки пошуковій роботі Музей поповнився новими матеріалами – спогадами колишніх викладачів, фотоальбомами циклових комісій, рефератами студентів про учасників Великої Вітчизняної війни – кооператорів Хмельниччини, творчими роботами студентів «Твої, коопераціє, люди», біографічними довідками про випускників навчального закладу – заслужених працівників сфери послуг України, науковців, видатних випускників, фотоальбомами теперішніх випускників та ін. цікавими експонатами.
Впродовж останніх років проводиться робота по створенню зали історії нашого навчального закладу, який розміщено на ІІ поверсі і готовність ремонтних робіт становить 70%. Накопичуються експонати для його оформлення.
Завідувач музею Ганна Петрівна Зеленська
Зал №1 Історія розвитку споживчої кооперації Хмельницької області
Зал №2 Галузі діяльності споживчої кооперації Хмельницької області